Czy Ty też myślałeś, że cytryna ma najwięcej witaminy C?
- hbhmdietetyka
- 15 lis 2022
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 20 kwi 2023

Większość osób witaminę C zna i pierwszym produktem, o którym prawdopodobnie pomyśli, jest cytryna. Owszem, cytryna posiada jej pewne ilości, ale bez wątpienia jej dużo lepszym źródłem jest...papryka! Najwięcej witaminy C zawiera papryka żółta, ale czerwona i w mniejszym stopniu zielona mają jej najwięcej ze wszystkich warzyw. Na pewno dużo prościej jest zjeść 1 sztukę papryki (ok. 200g) dziennie niż wypić sok z całej cytryny ;)
Witamina C wspiera nie tylko odporność, ale również poprawia wchłanianie żelaza pochodzenia roślinnego, a także wapnia, uczestniczy w produkcji kolagenu, hormonów steroidowych (hormony płciowe i nadnerczy) oraz działa antyoksydacyjnie. Zalecane spożycie witaminy C wynosi dla mężczyzn od 19 roku życia 90 mg a dla kobiet 75 mg. Zapotrzebowanie znacznie wzrasta dla kobiet karmiących piersią, bo do 115 mg (dla kobiet poniżej 19 roku życia) i 120 mg (dla kobiet od 19 roku życia).
Witamina C nie może być syntetyzowana przez organizm ludzki, dlatego należy ją dostarczać wraz z pożywieniem. Straty wraz z gotowaniem mogą sięgać do 50%, stąd warzywa i owoce należy spożywać również na surowo (o ile nie ma do tego przeciwwskazań zdrowotnych).
Paprykę można z łatwością dołączyć do większości dań jako porcję warzywa :) Oczywiście zachęcam, aby nie ograniczać się tylko do takiej ilości, ale jeść jak najwięcej różnorodnych warzyw oraz owoców. Należy również zaznaczyć, że zapotrzebowanie na witaminę C wzrasta u osób z nadciśnieniem, cukrzycą, palących papierosy, spożywających duże ilości alkoholu a także osób żyjących w stresie - a stresu w naszych czasach nam nie brakuje.
PS Na grafice porównuję jedynie zawartość witaminy C w paprykach oraz cytrynie :)
Inspirowane:
1. K. Knypl - "Witamina C jako istotny element prewencyjny w sezonie infekcyjnym"
2. "Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie" pod red. M. Jarosza, E. Rychlik, K. Stoś, J. Charzewskiej
3. H. Jankowiak-Gracz, "Witamina C - rola i znaczenie dla organizmu"
Comentarios