Dlaczego dietę niemowlaka należy rozszerzać od 6 miesiąca życia?
- hbhmdietetyka
- 27 cze 2023
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 29 cze 2023

Do 6. miesiąca życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem, które stanowi dla niego źródło wszystkich potrzebnych składników odżywczych i jest dostosowane do możliwości trawiennych niemowlaka. Wprowadzanie pokarmów innych niż mleko powinno się odbywać po 6 miesiącu życia. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami:
- Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że dojrzałość układu pokarmowego dziecka stale się rozwija i potrzebuje czasu, aby móc przyjmować pokarmy inne niż mleko. - Jest to również związane z gotowością dziecka do próbowania pokarmów stałych. Dziecko powinno potrafić siedzieć stabilnie z podparciem i wykazywać zainteresowanie jedzeniem. - W okresie 6. miesiąca życia maluch nabywa także dojrzałość nerwowo-mięśniową, która pozwala mu na kontrolowanie ruchów głowy i szyi. W tym czasie zanika odruch usuwania z ust ciał obych charakterystyczny dla okresu noworodkowego i wczesnoniemowlęcego.
Czasami można zacząć rozszerzać dietę niemowlaka wcześniej, ale dziecko musi osiągnąć przynajmniej 17. tydzień życia. Jednym ze wskazań może być ryzyko niedoboru żelaza.
Decyzję o wcześniejszym rozszerzaniu diety powinien jednak podjąć lekarz.
Z kolei rozszerzanie diety nie powinno odbywać się później niż w 26. tygodniu życia, ponieważ kompetencje w zakresie gryzienia i żucia rozwijają się najintensywniej między 6. a 10. miesiącem życia.
Źródło: 1. Szajewska H., Socha P., Horvath A., Rybak A., Zalewski B.M., Nehring-Gugulska M., Mojska H., Czerwionka‑Szaflarska M., Gajewska D., Helwich E., Jackowska T., Książyk J., Lauterbach R., Olczak-Kowalczyk D., Weker H., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Przegląd Pediatryczny 2021, 1-21.
Comments