top of page

Różnorodność rozmiarów

Zaktualizowano: 20 kwi 2023


Różnorodność ciał a podejście do własnego ciała

Rozwój mediów społecznościowych spowodował, że bardzo łatwo i szybko możemy porównywać się z innymi. Kiedyś mogliśmy robić to jedynie w stosunku do osób z naszego otoczenia; teraz oglądamy profile osób, których nie znamy, ale których życie i wygląd tak bardzo podziwiamy. Tak naprawdę nie wiemy w jakim stopniu to, co dana osoba pokazuje, jest prawdziwe. Najczęściej każda osoba wrzucająca posty i zdjęcia na swój profil chce pokazać się z jak najlepszej strony. Często bywa tak, że zanim wrzuci jakieś zdjęcie na profil społecznościowy, wykonuje setkę zdjęć. Często żadne zdjęcie dalej wydaje się niewystarczająco dobre, dlatego wtedy używa filtrów, aby się udoskonalić. Udoskonalenie może iść tak daleko, że osoba będąca na zdjęciu jest zupełnie nową osobą. Traci swoje niepowtarzalne cechy na cześć unifikacji i dopasowania się w jak największym stopniu do kanonu urody uznawanego za atrakcyjny. Czy warto jest zatracać swoją wyjątkowość na rzecz bycia takim jak inni, często nierealni? Czy istnieje jeden kanon urody, który można uznać za atrakcyjny?


Kanony urody zmieniały się na przestrzeni wieków. Nawet teraz, w zależności od rejonu świata, co innego uznawane jest za piękne. Pomimo tego w zachodniej kulturze przyjęło się, że kobieta powinna być szczupła, mieć zadbaną cerę i włosy, odpowiednie proporcje czy wysportowane ciało. Intensyfikacja wizerunku ciał według odpowiednich kryteriów sprawiła, że to ciała mają dopasowywać się do kształtu świata, a nie odwrotnie. Rozbieżność między oczekiwaniami a realiami powoduje, że wytwarza się zjawisko dopasowania bądź wykluczenia. W tej tworzącej się przestrzeni nie ma miejsca na margines odmienności, co powoduje, że niektóre ciała będą za „małe”, a inne z kolei za „duże”.


Niestety nie tylko kultura zachodu i mass media nie wspierają nas w różnorodności. Często również nasze najbliższe środowisko, czyli rodzina bądź znajomi, nie są dla nas wspierający. Rodzice mogą stawiać nam wysokie wymagania, z którymi jako dziecko nie możemy sobie poradzić, co później rzutuje na nasze poczucie własnej wartości oraz samoakceptację. Z kolei rówieśnicy często kreują się na osoby pewne siebie, pragnące być lubianymi i podziwianymi, także aby zdobyć ich sympatię, robimy wszystko, aby być tacy jak oni. Powoli zatracamy to, co nas wyróżnia, ponieważ często sami nie wiemy, jakie są nasze atuty, ale także słabości - co możemy robić, aby wzmacniać swoją unikatowość.


Nie ma możliwości, żeby każda osoba miała taką samą figurę, kolor oczu, włosów czy wzrost. Każdy z nas ma również inny temperament, mocne i słabe strony czy talenty. Abyśmy mogli pielęgnować w sobie różnorodność, ważne jest, abyśmy poznali swoje zalety i wady. Pozwoli to nam wzmacniać pozytywne cechy, które już są silnie rozwinięte i stanowią bazę do dalszego rozwoju a te, które uważamy za nasze słabości – zaakceptować, że one są, ale możemy w miarę możliwości z nimi pracować. Punktem wyjścia powinno być jednak to, co sami o sobie myślimy, nie to, czego oczekują od nas inni, ponieważ dla jednej osoby coś może być wadą a dla innej zaletą To my sami jesteśmy w pełni za siebie odpowiedzialni i tylko my wiemy, w którym kierunku chcemy podążać.


Ważne jest, aby mieć swoje hobby i zainteresowania. Pozwoli to nam na oderwanie się od codziennych obowiązków, ale także wzmacnia nas jako osoby i daje poczucie dużej satysfakcji. Każdy ma predyspozycje do czegoś innego i ważne jest, aby szukać swojej drogi. Często nie wiemy, co nam może sprawiać przyjemność, dlatego istotne jest próbowanie rożnych rzeczy aż do momentu, kiedy poczujemy, że chcemy poświęcać tej aktywności swój czas.


Decydując się na zmianę diety albo zaczynając aktywność fizyczną należy pamiętać o tym, aby robić to dla własnego zdrowia i lepszego samopoczucia. Nie od dzisiaj wiadomo, że zbilansowana dieta oraz umiarkowany ruch fizyczny sprzyjają lepszemu nastrojowi, większej dawce energii, co również przekłada się na naszą pewność siebie i dobry nastrój. Są to zmiany, które warto wdrażać w swoje życie, ale kierując się zdrowymi zasadami i pamiętając o tym, aby przede wszystkim słuchać swojego ciała. Obserwujmy, czy zmiany, które wdrażamy, sprzyjają jego zdrowiu i temu, że zaczynamy czuć się lepiej.


Należy pamiętać, że nie zawsze ludzie z naszego otoczenia muszą nas wspierać w tym, co robimy. Wtedy należy szukać wsparcia osób, które nas motywują i dopingują do dalszej pracy. Jednakże zawsze najważniejsza powinna być nasza satysfakcja z tego, co robimy. Nie wszyscy muszą podzielać naszą opinię. To jest naturalne, że się różnimy.


Różnorodność tego, jak wyglądamy oraz to, jacy jesteśmy, stanowi o naszej sile, ponieważ różniąc się, możemy się wzajemnie inspirować i uzupełniać. Nie jest możliwe, aby istniały dwie identyczne osoby i to jest bardzo pozytywne, ponieważ daje nam poczucie tego, że jesteśmy wyjątkowi. Jeżeli chcemy się porównywać, to porównujmy się wyłącznie do samych siebie sprzed paru miesięcy czy lat, aby zaobserwować to, jak cały czas się rozwijamy i zmieniamy. Wzmacniajmy w sobie to, co jest w nas najlepsze. I pięknie się różnijmy.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Healthy  Body Healthy Mind - dietetyk Weronika Gęgotek

44-122 Gliwice, ul. Czajki 5A/4 

oraz ONLINE

Na wiadomości odpowiadam od poniedziałku do piątku.

 

©2022 by Healthy Body Healthy Mind - dietetyk Weronika Gęgotek. Stworzone przy pomocy Wix.com

  • Spotify
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page