BED - zespół jedzenia kompulsyjnego
- hbhmdietetyka
- 28 lis 2023
- 1 minut(y) czytania

Wśród zaburzeń odżywiania najwięcej się mówi o anoreksji i bulimii, jednakże to BED (zespół jedzenia kompulsyjnego/zaburzenie z napadami objadania się/zespół gwałtownego objadania się) występuje najczęściej. Szacuje się, że dotyka ono 2-6,6% populacji ogólnej oraz 25-30% osób zgłaszających się do specjalistów z powodu otyłości. Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem, średnio co 4 osoba w gabinecie dietetyka przychodząca z problemem nadmiernej masy ciała, może cierpieć na BED.
Jakie są kryteria diagnostyczne BED?
1) powtarzające się epizody niepohamowanego jedzenia 2) współwystępowanie z powyższym przynajmniej trzech następujących objawów:- jedzenie dużo szybsze niż normalnie- jedzenie aż do nieprzyjemnego uczucia pełności- jedzenie dużych porcji jedzenia, pomimo nie odczuwania fizycznego głodu- jedzenie w samotności z powodu wstydu/zakłopotania jedzeniem- odczuwanie wstrętu do siebie, depresji lub winy po przejedzeniu 3) wyraźne cierpienie dotyczące niepohamowanego jedzenia 4) występowanie niepohamowanego jedzenia co najmniej raz w tygodniu przez 3 miesiące 5) brak powtarzających się czynności kompensacyjnych* w związku z niepohamowanym jedzeniem
Stopień nasilenia jest oceniany na podstawie epizodów objadania się, podczas którego dana osoba traci kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia i czuje, że nie może przestać jeść. Jedzenie staje się narzędziem do rozładowywania napięcia a nie do dostarczenia walorów smakowych.
Jeżeli rozpoznajesz u siebie wyżej wymienione kryteria diagnostyczne, nie wahaj się, aby skorzystać z pomocy specjalistów takich jak psycholog oraz dietetyk specjalizujący się w zaburzeniach odżywiania.
*czynności kompensacyjne to te, które mają na celu redukcję masy ciała i są związane z negatywnymi stanami emocjonalnymi, np. wymioty, przeczyszczanie się, stosowanie lewatyw, głodówek, nadmierna aktywność fizyczna w celu spalenia kalorii.
Comments