Czy można pomóc sobie dietą w zaburzeniach lękowych?
- hbhmdietetyka
- 28 lis 2023
- 2 minut(y) czytania

Zaburzenia lękowe dotyczą coraz większej ilości osób. Mogą mieć różne nasilenie oraz objawy, wśród których można wymienić m.in. ciągłe odczuwanie niepokoju, problemy ze snem, szybki puls lub wysokie ciśnienie krwi, pocenie się, kołatanie serca, ściskanie w gardle, biegunki czy bóle głowy. Nie każdy jednak wie, że można siebie wspomóc poprzez zadbanie o odpowiednie odżywianie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ niedobór pewnych witamin i minerałów bądź spożywanie niektórych produktów, mogą nasilać stany lękowe.
Co jest zatem ważne w odżywianiu przy zaburzeniach lękowych?
1. Dbanie o regularność posiłków, czyli co 3-4 godziny, aby organizm miał swój stały rytm i regularny dowóz składników odżywczych. Zapobiegnie to również spadkom glukozy we krwi, co nasila stany lękowe.
2. Odpowiednie komponowanie posiłku, w którym znajdzie się źródło białka, tłuszczów oraz węglowodanów złożonych, które zawierają serotoninę, czyli neuroprzekaźnik, który kojąco wpływa na mózg. Węglowodany złożone znajdziemy w pieczywie pełnoziarnistym, płatkach owsianych/gryczanych/jęczmiennych, ryżu brązowym czy kaszach (gryczana, pęczak, jaglana).
3. Podaż produktów bogatych w witaminy z grupy B, ponieważ pomagają łagodzić skutki stresu oraz równoważą poziom substancji chemicznych w mózgu. Szczególnie istotna jest witamina B6, która znajduje się w kaszy gryczanej, otrębach i zarodkach pszennych, orzechach włoskich, rybach, awokado czy jajach.
4. Podaż produktów bogatych w magnez oraz wapń, które działają odprężająco na organizm. Pierwiastki te znajdziemy w zielonych warzywach, soi, kaszy gryczanej, komosie ryżowej, płatkach owsianych, orzechach, łososiu, sardynkach czy nabiale.
5. Lęk oraz jego objawy może nasilać kofeina, alkohol oraz cukier znajdujący się w produktach przetworzonych. Jeżeli już decydujemy się na spożycie któregoś z nich, to najlepiej nie robić tego na pusty żołądek, tylko po posiłku.
Ważne jest, aby oprócz odpowiedniego odżywiania zadbać o swoje zdrowie psychiczne, czyli m.in. radzenie sobie ze stresem, praca z traumą czy zadbanie o odpoczynek i sen.
コメント