Sygnały alarmujące, które mogą świadczyć o zaburzeniach odżywiania
- hbhmdietetyka
- 28 lis 2023
- 1 minut(y) czytania

Często rozwój zaburzeń odżywiania przebiega niezauważony przez otoczenie. Pierwsze symptomy wskazujące na problem nie są specyficzne. Z tego względu na grafice zebrałam najbardziej charakterystyczne sygnały alarmujące, które mogą świadczyć, że u danej osoby rozwijają się bądź rozwinęły się zaburzenia odżywiania.
Dlaczego jest to ważne?
Zaburzenia odżywiania to raczej samotna choroba. Osoby na nią chorujące rzadko dzielą się z innymi swoim problemem, co może spowodować dłuższy czas jej trwania. Zainteresowanie i wsparcie otoczenia może być kluczowe w szybszym oraz skuteczniejszym leczeniu.
Co możesz zrobić w sytuacji, kiedy zauważysz u bliskiej osoby niektóre z tych zachowań?
Najważniejsze to być delikatnym, nie naciskać, ale zaoferować swoje wsparcie i pomoc. Nie oceniać, nie krytykować, ale wyrazić swój niepokój o zdrowie i podzielić się swoimi spostrzeżeniami, które mogą, ale nie muszą oznaczać choroby.
Jest wysoce prawdopodobne, że z początku osoba chorująca na zaburzenia odżywiania nie będzie chciała poruszać tego tematu, ale już sama świadomość tego, że zaoferujesz swoje wsparcie, może sprawić, że za jakiś czas się otworzy i będzie chętna na podjęcie działań ku zdrowiu. Czasami jedna rozmowa może nie wystarczyć, także warto nie poddawać się i co jakiś czas delikatnie wracać do tematu. Ważne jest, aby osoba chorująca na zaburzenia odżywiania uzyskała profesjonalną pomoc - w pierwszej kolejności specjalistów od zdrowia psychicznego oraz dietetyka.
Comentarios