Dlaczego warto jeść rodzinne posiłki?
- hbhmdietetyka
- 28 cze 2023
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 29 cze 2023

Jedzenie pełni różne role w naszym życiu. Nie służy jedynie do zaspokajania głodu, ale spełnia też m.in. role społeczne czy budowania więzi. W dzisiejszych czasach nie jest łatwe spożywać posiłki razem w gronie rodzinnym, ale gorąco zachęcam do tego, aby przynajmniej jeden posiłek dziennie był zjedzony wspólnie razem z dziećmi. Dlaczego to takie ważne?
Wspólne zasiadanie przy stole to czas, kiedy można porozmawiać o tym, co nas czeka danego dnia albo o tym, co nas spotkało. Buduje to więź między rodzicami a dziećmi. Ważne, żeby nie podejmować trudnych tematów, ponieważ czas jedzenia to powinien być moment kojarzony z pozytywnymi emocjami i radosnym czasem.
Dziecko obserwuje rodziców, także jest to szczególnie ważne w kontekście mniejszych dzieci, które są w intensywnej fazie rozwoju i uczą się poprzez naśladowanie. Dziecko chętniej spróbuje potrawy, którą zjadają również jego rodzice. Z kolei starsze dzieci obserwują jak podawać i łączyć posiłki. Mogą również angażować się w proces ich przygotowywania.
Badania pokazują, że rodzinne posiłki korelują pozytywnie z jakością codziennej diety dzieci a negatywnie z pomijaniem śniadań i obiadów. Oznacza to, że wspólne posiłki dużo częściej wiążą się z prozdrowotnymi zachowaniami żywieniowymi wśród dzieci i młodzieży oraz zmniejszają ryzyko ich pomijania.
Wspólny posiłek to również czas zaobserwowania, czy dziecko zjada odpowiednią ilość jedzenia. Ograniczone porcje bądź odrzucanie dużej ilości produktów może być pierwszym sygnałem dla rodzica, że coś jest nie tak.
Wspólne jedzenie posiłków oraz pozytywna atmosfera w ich trakcie wiąże się z lepszą samooceną oraz lepszym stanem psychicznym wśród dzieci i młodzieży. Przykładowo dziewczęta, które zjadały 3-4 posiłki rodzinne tygodniowo, miały o połowę mniejsze szanse na rozwinięcie niezdrowych zachowań związanych z kontrolą masy ciała. Badania wskazują również na niższy odsetek palenia papierosów czy picia alkoholu wśród dzieci, które spożywały posiłki wraz z rodzicami.
Źródło:
1. Woodruff S.J., Hanning R.M., McGoldrick K., Brown K.S., "Healthy eating index-C is positively associated with family dinner frequency among students in grades 6-8 from Southern Ontario, Canada"
2. Neumark-Sztainer D., Larson N.I., Fulkerson J.A., Eisenberg M.E., Story M., "Family meals and adolescents: what have we learned from Project EAT (Eating Among Teens)?"
Bình luận